Skalka – Javorový vrch (25 km)

Comments are closed
Posted by

Velmi oblíbená trasa při západním či jihozápadním proudění. Záfuk za Skalku, při kterém můžete letět v předhůří Beskyd nebo se proletět přes Lysou horu.

Vhodné podmínky

Západní a jiho-západní větry (Z a JZ) do 7 m/s

Taktika

Trať Skalka – Lysá hora a Lysá hora – Javorový je už tady popsaná. Pojďme se tedy věnovat druhé možnosti, jak na Javorový vrch doletět – letu v předhůří Beskyd.

Tato trať umožňuje let i v silnějších větrných podmínkách. Na Skalce je potřeba nastoupat a už při točení vás bude vítr snášet směrem po trati. Dávejte pozor, abyste vsadili na ten správně silný stoupák. Zpoza Skalky se snažit proti větru znova nadletět na její návětrnou stranu – to může být docela problém.

Dalším výrazně termickým místem na trati je město Frýdlant n. O., nad kterým si doberte výšku na přeskok k Čuplu. Letět rovnou na Prašivou není zrovna výhodné, protože Čupel je termicky výraznější s lepšími odtrhovými hranami. A trať z Čuplu na Javorový vrch už máte taky popsanou, takže letu zdar.

godula-javorovy

Svoz

Velmi jednoduchý – Z Kunčic p. O. vede cesta do Frýdlantu n. O. a z ní pak podhorská asfaltová cesta do Raškovic. No a odsud se přes Vyšní Lhoty, Komorní lhotku a Smilovice dostanete až pod Javorový vrch. Na této trati má pilot kdykoliv možnost přistát na loukách a polích.

mapa_ikona_1

Více o kurzech pro piloty a pokročilé: www.chciletat.cz