Akce

Beskydské PARASEMY – Jaro 2023

A že nám tak pěkně nasněžilo, koukli jsme do kalendáře a našli 3 termíny na letošní El Speedo PARASEMY.

25. – 26. 2. 2023 SAFETY PARASEM Beskydy
18. – 19. 3. 2023 SAFETY MOTO PARASEM Beskydy

Omezený počet 30 pilotů na jednu akci, tak jestli chcete mít místo jisté, pospěšte s registrací.

Co máme v plánu a na co se můžete těšit?

Už delší dobu signalizujeme potřebu udělat jasno v reálné životnosti záložních padáků. Připravili jsme metodu testování nových i použitých záložních padáků. Nejde jenom o testování, ale také archivaci výsledků a zajištění kvalifikované kontroly sedaček, připojení záložních padáků k nim a hlavně uložení do kontejnerů záložních padáků. Této naší metodě jsme dali název FAIR PRODUCTION. A co to všechno obnáší a jaké výhody to uživatelům El Speedo záložních padáků přináší – o tom vás budeme informovat právě na letošních PARASEMECH. Ale nejenom to…

Co se na SAFETY PARASEMU dozvíte:

 • Co to je El Speedo FAIR PRODUCTION?
 • Jakým způsobem budeme prověřovat záložní padáky, a o kolik se vám může zvýšit jejich reálná životnost?
 • Jak balit záložní padák v nouzových podmínkách?
 • Jak správně instalovat záložní padáky do sedaček?

Chcete se dozvědět, jak je na tom nějaký váš starý záložák? Vezměte ho s sebou a společně ho napneme na skřipec :). Budeme také na hydraulické trhačce prakticky ukazovat různé verze pevnosti použitých šňůr. Jestli je něco, co chcete trhnout, tak to strčte do kapsy. Zvířata netestujeme.

Samozřejmě budeme v sobotu také odhazovat záložní padáky, věšet je, ať si alespoň přes noc v teple odpočinou a v neděli potom balit.

MOTO PARASEM

Program vše jako u SAFETY PARASEMU, navíc se můžete těšit na:

 • FLIGHT CHOPPER – presentaci nové stavebnice tříkolky
 • praktické ukázky letu Singleskinu LEMMY s paramotorem

Těšíme se na vaši účast
El Speedo team

 


30. 6. 2021 Letecký den pro širokou veřejnost

Konec školního roku, ať už byl jakýkoliv, je konec školního roku. A tak jsme pro ty naše zlatíčka připravili takovou malinkou oslavičku, na které si mohou dát nanuky, opéct buřty a taky si vyzkoušet jízdy na 80 metrů dlouhém trenažéru pro odhoz záložních padáků.

A to není všechno – máme připravený také paraglidingový let z Javorového až na přistávací plochu u našeho Flight Parku Javorový ve VR! Takže jestli si budete chtít vyzkoušet základní ovládání padáku a pokusit se trefit na přistávací plochu, tak máte šanci i vy.

Kdy: středa 30. 6. 2021
Kde: Flight Park Javorový u přistávací plochy
Pro koho: pro místní i přespolní z Polska, široká veřejnost s dětmi

Jezdit na trenažéru začínáme v 17:00
VR let kdykoliv od 17:00
Oheň na párky od 19:00
Budka BAR otevřen 😉

Akce zdarma, buřty a chleba s sebou.
Kontaktní tel: 603311661 Dalibor

Těšíme se na vás
El Speedo team

Pro Polsko:

Koniec roku szkolnego, cokolwiek by to nie było, jest końcem roku szkolnego. I tak przygotowaliśmy dla naszych zakochanych taką małą uroczystość, podczas której mogą zjeść lody, pieczone burrito, a także spróbować przejażdżek na 80-metrowym symulatorze zrzutu spadochronów rezerwowych.

A to nie wszystko – przygotowaliśmy również lot paralotnią z Javorový na lądowisko w naszym Flight Park Javorový w VR! Jeśli więc chcesz spróbować podstawowego sterowania spadochronem i spróbować trafić w miejsce lądowania, masz szansę.

Kiedy: środa 30. 6. 2021
Gdzie: Flight Park Javorový na lądowisku
Dla kogo: dla mieszkańców i narciarzy biegowych z Polski, dla ogółu z dziećmi

Jazda na symulatorze zaczynamy o 17:00
Loty VR o każdej porze od 17:00
Ognisko kiełbasek od 19:00
Otwarte stoisko BAR

Darmowe promocje, kanapki i pieczywo na wynos.
Telefon kontaktowy: 603311661 Dalibor

Czekamy na Ciebie
Zespół Speedo

————————————————————————-

7. – 8. 6. 2021 XC MOTO PARASEM

Po řekách až k jejich pramenům – to je motiv El Speedo motorového XC programu.

Máme pro vás připravé dvě dvoudenní trasy tak, abychom to v aktuální den nemuseli hrnout proti větru.

V pátek ráno si popíšeme připravenou trasu, navigační body, zabalíme vše a přesun do místa startu. Auto jede po trase okresu a řeší případné technické problémy, cíl prvního dne u vody. Nocleh hygienycky volně v prostoru a ráno znova do vzduchu abychom zvládli doletět co nejblíže k prameni řeky a zvládli se vrátit do Flight Parku Javorový.

Vítr nám pomůže, ale nemusí pomoct a uvidíme kus zajímavých lidských výtvorů a přírodních krás. To všechno budeme fotit a natáčet a výsledkem bude krátký filmek o tom, jak zažít malé motorové dobrodružství kousek za lesem. Takže jestli už to kolem domu máte okoukané, tak neváhejte a pojďte do toho. Řidič, technik a kameraman – Michal Krause a Míša Machartová a dalších max. 7 motopilotů s vlastním vybavením si to společně ve vzduchu ve vzdálenosti minimálně 50 metrů určitě fajnově užijí. Kdo se hlásí první, tomu držíme místo a kdo nesedí, nejede :o). Takže ostatní musí po vlastní ose.

————————————————————————-

15. – 16. 5. 2021 SAFETY MOTO PARASEM

Pro koho je vhodná tato akce? 

Pro všechny piloty. A vezměte si padáky, ať to proluftujeme ve vzduchu! Chceme promíchat volné i motorové létání, a klidně se mohou mrknout i zájemci o létání. Pokud to počasí umožní, vyrazíme v průběhu akce také za volným létáním. Záleží jen na vás, kterou část programu si vyberete.

Na jaký program se můžete těšit?

 • Odhazování na lanovém trenažéru přímo ve Flight Parku Javorový,
 • Výuka balení záložních padáků a správná instalace do sedaček,
 • Letecká meteorologie
 • Jak bezpečně obsluhovat motor,
 • Záchranné systémy pro paragliding a závěsné létání,
 • Technika bezpečné pilotáže při běžném letu.

Cena za přednášky, trenažér odhození a přebalení: zdarma

Odhozené záložní padáky vám přes noc vyvěsíme a dopoledne také postupně zabalíme a uložíme do vašich kontejnerů a sedaček.

Protipandemická opatření

Předpokládáme, že ještě budou v platnosti nějaká protipandemická opatření a tak budeme přihlášené piloty rozdělovat podle aktuálních pravidel, které se budou zdržovat na několika stanovištích: 2 učebny s dataprojektory, on-line streaming, jak to známe z minulých protipandemických Parasemů.

Těšíme se na vás
El Speedo team

————————————————————————-

1. – 2. 8. XC MOTO PARASEMY 2020

Po řekách až k jejich pramenům – to je letošní motiv El Speedo motorového XC programu. Tak se přidejte…

Máme pro vás připravé dvě dvoudenní trasy tak, abychom to v aktuální den nemuseli hrnout proti větru. 

Příjezd v pátek večer nebo v sobotu ráno, popíšeme si připravenou trasu, navigační body, zabalíme vše do El Speedo auta s vozíkem na motory a přesouváme se do místa startu. Auto jede po trase a řeší případné technické problémy, cíl prvního dne v kempu u vody. Pohoda, gril, pivko, nocleh a ráno znova do vzduchu abychom zvládli doletět co nejblíže k prameni řeky a zvládli se vrátit do Flight Parku Javorový. 

Je to proti proudu, ale letíme nad ním, vítr nám pomůže a uvidíme kus zajímavých lidských výtvorů a přírodních krás. To všechno budeme fotit a natáčet a výsledkem bude krátký filmek o tom, jak zažít malé motorové dobrodružství kousek za lesem. Takže jestli už to kolem domu máte okoukané, tak neváhejte a pojďte do toho. Řidič, technik a kameraman – Michal Krause, vzdušný průvodce Martin Orlík (Míša Machartová, Pavel Březina) a dalších max. 7 motopilotů s vlastním vybavením si to společně určitě fajnově užijí. Kdo se hlásí první, tomu držíme místo a kdo do nesedí, nejede :o). Takže ostatní musí po vlasntí ose.

A varianta – pro severozápadní vítr (řeka Odra a její přítok Morávka)

Postupně z polských rovin v okolí města Opole poletíme nad polskou částí řeky Odry. K vidění bude kromě klikatící se řeky několik zajímavých zdymadel, díky kterým se lodě odstávají proti proudu a krásné polské město Ratiboř v teplých večerních barvách. Nocleh v chatkách kempingu Obora u Ratiboře. Ráno odlet proti proudu, přelet hranice, podletíme ostravské TMA a navážeme se proti proudu řeky Morávky, která se v Ostravě do Odry vlévá. Čeká nás oblet Frýdku – Místku, průlet nad Hyundai fabrikou, historickým kostelíkem na Prašivé a vlet do údolí Morávky. Poletíme až na konec údolí k přehradě Morávka a můžeme se zkusit ještě kousek přiblížit pramenu Morávky. Přistání pod přehradou a nebo spanilá jízda vzduchem do 10 km vzdáleného Flight Parku Javorový. Vzdušnou čárou celkem cca 140 km.

B varianta – pro východní a slabší vítr varianta (řeka Olše, Sola a Brennica)

Při slabém větru se vydáme z Flight Parku Javorový proti proudu řeky Olše. Čeká nás let nad Gorolií – tedy česko-polsko-slovenským okrajem ČR. Svérázný kraj kolem městečka Jablunkov – kraj razovity. U Bukovce se přehoupneme přes polskou hranici na Koniakov až k prameni řeky Olše. Na polské straně Beskyd objevíme hned několik pramenů, které se vlévají do řeky Soly. Cíl dne bude v kempu s chatkami u Živieckého jezera. Ubytko, koupačka, pivko a ráno odlet na Szcyrk, nastoupáme do kilometru a přehoupneme se do údolí, kterým teče říčka Brennica, sklouzeme se po proudu na severozápadní okraj Beskyd a kolem měsgta Ustroň a Třinec doletíme zpět do Flight Parku Javorový. Vzdušnou čárou celkem cca 100 km.

Termíny akcí: 11. – 12. 7., 1. – 2. 8. a záložní temín 29. 8. – 30. 8. 
Přihláška nutná pro rezervaci místa ve svozovém autě.

Cena PARASEMU – tyto dvě akce jsou startovací, takže zdarma :o)
Počet osob v servisním vozidle je omezen, jen pro prvních 7 přihlášených. Ale kdyby jste se chtěli nebo mohli zůčastnit po vlastní ose, tak jste samozřejmě vítáni. 

Věříme, že se vám společně strávený čas bude líbit a že se dozvíte mnoho nových informcí o možnostech motorového létání. 

Těšíme se na vás
El Speedo team

————————————————————————-

29. 2. – 1. 3. 2020
SAFETY MOTO PARASEM

Pro vás, kteří jste nestihli termín prvního letošního PARASEMU a nebo vás zajímá více oblast Polska jsme vytvořili další akci:

SAFETY MOTO PARASEM – 29. 2. – 1.3. 2020 Polsko-ČR, takže padáky a motory s sebou! Přednášky a školení v El Speedo ČESKO-POLŠTINĚ :o).

Na tomto PARASEMU chceme tak trochu promíchat volné i motorové létání a seznámit se s nedalekými polskými paraglidingovými terény. Na akci je omezený počet míst a proto je potřeba se dopředu zarezervovat.

Pokud to počasí umožní, vyrazíme v průběhu akce za česko-polské hranice, řekneme si něco o letových prostorech. Pro motoráře vybereme zajímavou trasu, s volno-lítači se proletíme na polské straně Beskyd. Večer poodhazujeme záložní padáky u nás ve Flight Parku Javorový je vyvěsíme a další den dopoledne taky zabalíme a nainstalujeme do vašich sedaček. V průběhu budou probíhat také přednášky a třeba i další letový program. 

O bližším časovém harmonogramu vás budeme informovat několik dní před akcí, hned jak bude k dispozici přesnější předpověď. 

Cena přednášek, trenažéru odhození a přebalení: zdarma

Program připravujeme pro 25 pilotů, takže kdo se dříve zaregistrujete, tomu budeme místo rezervovat. Takže jestli chcete mít vybavení připravené a profesionálně zkontrolované ještě před sezónou, tak si udělejte čas. 

————————————————————————-

16. – 17. 11. 2019
SAFETY MOTO PARASEM – akce pro špatné počasí přesunuta na rok 2020

Pro koho je vhodná tato akce? 

Chceme promíchat volné i motorové létání, chceme pozvat i širokou veřejnost. Prostě pro všechny, kteří se o uvedených tématech chtějí dozvědět více, rozšířit si tak své obzory. Na akci je omezený počet míst a proto je potřeba se dopředu zarezervovat.

Pokud to počasí umožní, vyrazíme v průběhu akce také za volným létáním na blízké polské terény. Takže jestli si chcete zalétat a rozšířit si také letecké možnosti na polské straně Beskyd, přijeďte a létejte s námi. Záleží jen na vás, kterou část programu si vyberete. 

Na jaký program se kromě létání můžete těšit?

 • výuka balení záložních padáků a správná instalace do sedaček (Slávek Tmej – EL SPEEDO)
 • metodiky tréninku motorového létání (Míša Machartová – El SPEEDO)
 • Jak bezpečně obsluhovat motor (Mirek Holownia – NIRVANA)
 • Technika bezpečné pilotáže při běžném letu (Mirek Holownia – NIRVANA)

Cena za přednášky, trenažér odhození a přebalení: zdarma

Přednášky a praktické ukázky budou tentokráte v Polském jazyce, v areálu Przy Wisle adresa: 43-450 Ustroń  ul. Lipowska 39A, http://przywisle.pl/

Program je dvoudenní, pokud budete mít zájem o ubytování, kontaktujte Blanku na blanka@elspeedo.cz nebo na +420604975490.

Těšíme se na vás
El Speedo team

————————————————————————-

12. – 13. 10. 2019
SAFETY MOTO PARASEM

Beskydy nám začínají žloutnout (mimo kůrovce), podzimního větru přibývá, přichází čas svahování a tréninku křížových startů…

Takže zatím přinášíme předběžný program, který ale v pátek přizpůsobíme aktuální předpovědi větru. Má být celkem pěkně, dokonce i teplo, JZ větry, jen větru je zatím hlášeno více. Takže počítáme se záložkami, přednáškami, ukázkami, tréninkem křížových startů a večerního svahování. V sobotu jen co se setmí si můžete užít promítání z expedice Pavla Březiny (NIRVANA). Udělejte si čas, přednášející i ten náš El Speedo létající cirkus už se na vás těší…

Sobota 12. 10. 
9:00 sraz ve Flight Parku Javorový, 

 • rozdělíme se do skupinek na trénink křížových startů a na odhazování záložních padáků
 • jedna skupina jde odhazovat záložáky a vyvěšovat je, druhá skupina bude trénovat

12:00 hoďka na oběd
13:00 Jak bezpečně obsluhovat motor – Pavel Březina (Pavel Březina – NIRVANA, 45 minut)
14:00 Záchranné systémy pro paragliding a závěsné létání aktivované raketovým motorem, jak systém instalovat (Josef Straka – STRATOS 07)
15:00 Odjezd na svahování, moto létání nebo na trénink křížových startů
18:00 Technika bezpečné pilotáže při běžném letu (Pavel Březina – NIRVANA 45 minut)
19:00 Večerní promítání – Motorová expedice…

Neděle

 • 8:00 – začínáme balit záložní padáky, výuka balení záložních padáků a správná instalace do sedaček (Dalibor Carbol – EL SPEEDO, praktické ukázky)
 • 9:00 – přednáška v učebně – Křížové starty (Míša Machartová – El SPEEDO)
 • V průběhu také přednáška na metodiky tréninku motorového létání (Míša Machartová – El SPEEDO) – zvláště pro instruktory
 • Balíme, trénujeme a poletujeme…

Dejte vědět kdo na čem přiletíte nebo co přivezete, jestli chcete ubytko v pokojích a kdo přijedete pod stan, ať víme kolik čeho přichystat. 777 311 661, info@elspeedo.cz .

Těšíme se na vás
El Speedo team