Řeka – Vyšní Lhoty

Comments are closed
Posted by

Středně náročný trek s výhledy na údolí Morávky.

Vhodné podmínky

Západní až jihozápadní vítr.

Délka trasy: 14 km

Časová náročnost: 4 hod.

Fyzická náročnost: střední

Popis trasy

Z rozcestí v Řece vede cesta po žluté turistické značce na východní hřeben Ropičníku až do sedla Pod Ropičkou. U ukazatele se vydáte na jih po zelené a vystoupáte až k chatě Ropička pod stejnojmennou horou. Pokračujete po červené až na vrchol vysoký 918 metrů a dál po hřebenu směrem k Lipému. Stále po značce ho minete z leva a výhledy na Velký Lipový pomalu ustupují pohledu do údolí Morávky. Kolem chaty na Kotáři pokračujete dál po červené značce, která se na pár set metrů potká s modrou na hřebenu mezi Kotáří a Čupelem. Na rozcestí se dál držte červené a dojdete až těsně pod vrchol Čupelu. Cesta do Vyšních Lhot vede dál po značce kolem vrcholu Velké Prašivé a postupně se svažuje až k Malé Prašivé s horskou chatou, rozhlednou a dřevěným kostelíkem. Na konci paseky za kostelem už mezi stromy prosvítá startovačka. Pilot odletí a přistává buď na oficiální přistávačce západně pod Prašivou nebo u restaurace Kohutka necelý kilometr severovýchodně od startu. Zbytek výpravy může pokračovat dolů po výseku startu, kde po asi padesáti metrech znovu narazí na červenou značku. Vydají se doprava a dolů až k rozcestníku Kamenité nedaleko od restaurace Kohutka. Odtud vede zelená značka kolem oficiální přistávací plochy až do Vyšních Lhot.

mapa_ikona_1

Popis startoviště

Západně od Horské chaty Prašivá obejdeme dřevěný kostelík a pokračujeme ještě 70 m pod něj směrem na západ. Satroviště je středně prudký, postupně se svažující travnatý průsek v lese; ve spodní části jsou ještě pařezy.

Možná nebezpečí

Po obou stranách průseku jsou vzrostlé stromy, při bočním větru se za nimi vytváří turbulence. Zatímco severní odchylka od ideálního západního směru větru je nepříjemná až nebezpečná, při jihozápadním větru nejsou starty nebezpečné a navíc je možné svahovat na podstatně delším úseku hory.

Parkoviště

Občerstvení

Ubytování: