Prašivá – Lysá hora (11 km)

Comments are closed
Posted by

Dostat se z Prašivé na Lysou horu znamená uletět sice krátkou, ale technicky poměrně náročnou trať. Letí se z nižšího místa a proti větru.

Vhodné podmínky

Západní a jiho-západní větry (Z, JZ) do 5 m/s

Taktika

Prašivá díky svému tvaru není příliš termicky zajímavým terénem. O to více ji využíváme při silnějších Z a JZ prouděních, protože v době, kdy jinde piloti sedí na kopci, na Prašivé to docela pěkně létá.

Pokud chcete z Prašivé vylétnout na přelet, je často potřeba nejprve získat alespoň nějakou výšku k přesunu na vyšší a daleko termičtější Čupel. Prašivá je hladká a termická místa s odtrhovou hranou jsou 500 metrů nalevo od startoviště, termicky zajímavé bývají v odpoledních hodinách i louky před Prašivou.

Vše bude záležet na síle větru a možných dostupech. Kvalitním odrazovým můstkem na tuto trať je blízký Čupel. S vysokými dostupy a menším větrem se můžete poměrně snadno vydat na JZ stranu Travného, tam nabrat výšku a zpoza Lysé hory ji s nutnou výškovou rezervou přeskočit. Pokud nebudete mít dostatek výšky, obtékání kopce, které je u svahu silnější vás dostane a budete muset v turbulencích přistávat v údolí Krásné.

A nebo se můžete pokusit Lysou horu nejprve obletět přes Kyčeru a Tanečnice směr Malenovice – Ostravice. S největší pravděpodobností poletíte dlouho bez stoupání, podlaha se bude pomalu zvedat a tyto mírné severovýchodní svahy nejsou pro odpolední termiku žádné ternu. O lepší termiku si budete muset zabojovat až na západní straně Lysé hory.

Svoz

Z vyšních Lhot se přes Raškovice dostanede jak do údolí Krásné, tak do Frýdlantu n. O., ze kterého lze pokračovat jak do Malenovic, tak na Ostravici. Pilot má prakticky vždy možnost vylétnout z kopců k mnoha cestám.

mapa_ikona_1

Více o kurzech pro piloty a pokročilé: www.chciletat.cz