Morávka – velký ohruh

Comments are closed
Posted by

Okružní trek po hřebenech Těšínských Beskyd

Vhodné podmínky

Západní až jihozápadní vítr.

Délka trasy: 27 km

Časová náročnost: 7 hod.

Fyzická náročnost: vyšší

Popis trasy

Od rozcestníku z Morávky se po žluté vydáte směrem pod Velký Lipový, vrch minete zleva a po asi čtyřech kilometrech na rozcestníku odbočíte doprava po červené. Přes Příslop, kde se vám otevřou výhledy na Těšínské a Polské Beskydy, dojdete k turistické chatě Ropička a podle ukazatele se dáte dák po zelené směrem na Ropičník. Na rozcestí pokračujte po zelené kolem památníku tolerančního patentu až do osady Hůra. Tam se u rozcestníku Odnoha dejte po modré nahoru směrem na Kotář, po asi třech kilometrech u ukazatele zahnete po červené doprava na Čupel a Prašivou. (Z neoficiálního startu v lesním průseku asi 700m jižně pod Čupelem lze také letět – na J a JV větry.) Cesta na start na Prašivé vede dál po značce kolem vrcholu Velké Prašivé a postupně se svažuje až k Malé Prašivé s horskou chatou, rozhlednou a dřevěným kostelíkem. Na konci paseky za kostelem už mezi stromy prosvítá startovačka. Pilot odletí a pěší část výpravy se vrací po modré značce od rozcestí u chaty na Malé Prašivé do údolí Morávky, kde se potkají s pilotem. Cesta vede dolů kolem několika samot a horských luk až do Pražma, kde na první křižovatce opustíte modrou značku a zahnete doleva po silnici směrem na Morávku.

mapa_ikona_1

Popis startoviště

Západně od Horské chaty Prašivá obejdeme dřevěný kostelík a pokračujeme ještě 70 m pod něj směrem na západ. Satroviště je středně prudký, postupně se svažující travnatý průsek v lese; ve spodní části jsou ještě pařezy.

Možná nebezpečí

Po obou stranách průseku jsou vzrostlé stromy, při bočním větru se za nimi vytváří turbulence. Zatímco severní odchylka od ideálního západního směru větru je nepříjemná až nebezpečná, při jihozápadním větru nejsou starty nebezpečné a navíc je možné svahovat na podstatně delším úseku hory.

Parkoviště

Občerstvení

Ubytování: