Javorový – Straník (46 km)

Comments are closed
Posted by

Tato trasa je velmi oblíbená hlavně pro piloty žijící v dlouhém údolí mezi Třincem a Mosty u Jablunkova. Pokud nejsou termické podmínky pro let na Straník dostačující, přistávají totiž blízko svého domova. Pokud se však pilot v termickém dni dostane přes česko-slovenské hranice, znamená to, že na tento krásný let bude dlouho vzpomínat.

Vhodné podmínky

Severní, svero-západní směry větrů

Taktika

Základem je nabrat maximální výšku přímo na Javorovém vrchu. V silnějším severním či severo-západním větru je vhodné se stoupavého proudu držet co možná nejdéle, protože tím už získáváte kilometry po trati. V té době letíte nad údolím Tyry. Na to, abyste skočili přes další údolí – Dolní Lomné, je potřeba znova nabrat výšku. Kozubová svým tvarem a téměř kilometrem výšky je k tomu ideální. Pak trať pokračuje přes vrchol Skalky (ta u Jablunkova) a nebo se můžete zvedat více v horách na Velkém polomu. No a odsud už je cesta na svahy v okolí Čadce. Tam se jde zpravidla spolehlivě vyzvedat a po kopcích kolem cesty na Žilinu pokračujete až na Straník. Tahle část se dá letět poměrně kreativně, protože je to krajina krásně termicky aktivní a poměrně čitelná.

Svoz

Na této trati je svoz velmi jednoduchý – pilot se vždy musí dostat poblíž hlavní cesty, která vede z Třince do Žiliny. Je tam jen jedna takováto cesta a letová trať se motá v její blízkosti.

mapa_ikona_1

Více o kurzech pro piloty a pokročilé: www.chciletat.cz