Javorový – Lysá hora (16 km)

Comments are closed
Posted by

Na Lysou horu můžete letět předem – přes Goduli nebo 16 km jihozápadně přímo přes hory. Trasa přímo je rychlejší, ale náročnější. Čekají vás na ni zajímavé situace, které budete muset správně vyhodnotit, jinak přistanete dříve, než byste čekali.

Vhodné podmínky

Severní směry větrů (SV, S, SZ) do 5 m/s

Taktika

Prvním krokem je dolet na Velký Javorový, dalším je přeskok údolí Řeky na Velký lipový a po této poměrně jednoduché části vás čeká skok přes údolí Morávky na Travný. Na ten si budete potřebovat vybrat tu správnou letovou stopu, protože údolí je Morávky je velké a stoupavých proudů v něm mnoho nebývá. Poté, co se vyzvedáte na Travném, už máte Lysou horu před sebou a jejích svahy vám pomohou dosáhnout tohoto cílového bodu. Pokračovat můžete na Smrk, Stolovou horu, Pustevny či přes Rožnov dál na Jižní Moravu. Návratová trasa z Lysé hory na Javorový bývá o něco snažší, protože se budete zvedat na západních svazích a to je odpoledne vždy výhodou.

godula-javorovy

Svoz

Pokud přistanete v údolí Řeky, stačí jet stejnou cestou jako ke Goduli a u Řeky odbočit vlevo do údolí. Pokud přistanete v údolí Morávky, pokračujte z Komorní Lhotky smětem na Vyšní Lhoty a pak na Raškovice a Morávku. Je to snadné.

mapa_ikona_1

Více o kurzech pro piloty a pokročilé: www.chciletat.cz