Čupel – Javorový (9km)

Comments are closed
Posted by

Zajímavý přelet z termicky aktivního místa po větru či bokem na vítr.

Vhodné podmínky

Jižní a jiho-východní větry (J, JV) do 5m/s a slabší západní až jiho-západní větry (Z, JZ)

Taktika

Nejléle se vám poletí se západním či jihozápadním prouděním. Po startu, byť do ne příliž výhodného proudění, je potřeba se ihned natlačit doprava proti větru přes žebro do jiho-západního kotle, ve kterém si musíte počkat na ten správný výtah. V něm se při stoupání můžete nechat větrem klidně přiblížit k Javorovému. Dokluz po větru pak už bývá jednoduchý. Pokud nejsou dostupy dostatečné nebo vítr spíše slabší, můžete si výšku dobrat ještě na hraně mezi Gutským sedlem a Velkým Javorovým.

Pokud se pro tento přelet rozhodnete při jižním či jiho-východním proudění, máte možnost poznat tuto část beskydských hor z úplně jiných úhlů. Protože toto prodění je přesně opačné, než na jaké jsme v horách mezi Čuplem a Javorovým zvyklí. Poletíte bokem na vítr a ten vás bude neustále vyfukovat z hor do rovin. Budete nacházet stoupavé proudy tam, kde byste je snad ani nečekali. Ale v nižších hladinách si budete muset poradit s rotorovou termikou. Zajímavá záležitost…

Co se vám ale tímto naskytne – to je možný dolet na Javorový při jižním proudění, což znamená možnost zalétat si na tomto kopci netypicky na jeho jižní straně. A stejně netypicky se můžete také vracet na Čupel. Zadní stranou Velkého Javorového, přes Ropici, Ropičku až do Raškovic.

godula-javorovy

Svoz

Pod horami vede asfaltová cesta z Javorového přes Oldřichovice, Podvrch, Bystrý, Guty, Kopanice, Smilovice, Komorní Lhotku, Vyšní Lhoty až do Raškovic. Svoz z této trasy je jasný. Při případném letu zpět přes hory je potřeba dobře nastudovat mapu. Tam je to už podstatně složitější a možností mnoho.

mapa_ikona_1

Více o kurzech pro piloty a pokročilé: www.chciletat.cz