PRIORITY

1 Udržovat a rozvíjet paragliding v Beskydech.
2 Zvyšovat informovanost pilotů a návštěvníků Beskyd o nových Para Trekingových a Přeletových trasách.
3 Nabízet Beskydy a služby místních firem domácím i zahraničním návštěvníkům.
4 Rozvíjet česko-polskou spolupráci při realizaci společných setkání a podpory volného létání na obou stranách Beskyd.

 

elspeedo_logo gradient_logo piloti_v_beskydechozone-logo

Historie Paraglidingu v Beskydech

Early morning dew on grassBeskydy jsou množstvím horských vrcholů, jejich přístupností a termicky aktivním okolím pro paragliding a bezmotorové závěsné létání jako stvořené. A to si uvědomují už piloti několika generací.

Termické lety bezmotorových větroňů v Beskydech začaly už před druhou světovou válkou. Rogala se pak v Beskydech začala prohánět od roku 1975 a pro jejich potřeby vzniklo na strmých místech blízko horských vrcholů hned několik startovišť s odskokovými rampami. Rogalisti si velmi důkladně vybírali ta správná místa. Většinu z nich začali později používat také paraglidisté.

Součastnost a vize do budoucna

Dalibor_CarbolTermické létání je královskou disciplínou závěsného létání. Ke každému letu – tedy výkonnostímu, kondičnímu či výukovému, však potřebujeme vhodně upravené startoviště situavané na aktuální směr větru. Pokud máme k dispozici také startoviště v různých výškách, můžeme startovat v silnějším větru v nižších polohách a nebo při slabších podmínkách raději z vyšších míst. Tím se letovost, tedy počet letových dní v Beskydech citelně zvyšuje.

V současné době se tedy velmi usilovně staráme o údržbu stávajících startovišť a vznik nových, často staronových, startovacích ploch. V minulosti totiž bylo hlavně díky rogalistům a průkopníkům paraglidingu startovišť více. Byly na termicky zajímavých místech a tehdejší doba umožňovala tato místa udržovat na základě přátelských dohod.

Dnes je ale situace jiná. Mnohá startoviště jednoduše zarostla a místo nich nová vznikají jen velmi obtížně. A my se snažíme znova okolním organizacím a jejich zástupcům vysvětlovat, že nejsme partička extrémních sportovců, kteří se bezhlavě vrhají ze svahů do neznámých míst.

Pravda je taková, že drtivá většina pilotů paraglidingu a závěsného létání jsou lidé milující přírodu, které fascinuje pohled na ni shora. Lidé, kteří stejně jako další pěší turisté – návštěvníci hor, vystupují na beskydsyké vrcholy, aby viděli okolní krajinu z větší výšky. A pokud jsou k tomu podmínky vhodné, využijí vymoženosti současného světa a dopřejí si klidného a tichého letu k dalšímu estetickému zážitku při pohledu na krajinu z jiných míst.

Ano, do vzduchu se dá dostat i díky motorům či vlečných lan. Ale vzhledem k náročnosti těchto variant a dopadu na okolí silně voláme po údržbě a obnově starších zarostlých startovišť, které umožní tiché odpoutání pilotů od země, zážitek přihlížejícím turistům i nové místa pro výhledy do krajiny všem, kteří nemají tu možnost vznést se jako my.

Dalibor Carbol
zakladatel El Speedo – flying community